get lost in thailand
Peter's savings 994 x 3/5=$596.4
Paula's savings 1002 x 0.28=$280.56
Or 1002 x 28/100=$280.56
Total 596.4 + 280.56=$876.96
Bus trip 6000x2/23.16=$518.13
Air tickets 2418x2x1.025=$4956.9
Insurance 425x1.15=$488.75
Average Daily allowance for JUNE/JULY
61 days - 14(bus trip) = 47
47 x 150=$7,050
Total costs = 518.13+4956.9+488.75+7050=$13013.78
Time to save = $13013.78/876.96=14.84
= 15 whole weeks
Therefore it will take them about 15 weeks to save for their trip.
They need to allow for extra charges and costs on their trip. Doing the maximum daily allowance will achieve this.
Max 150 + 19=$169
169x47=$7,943
Total costs 518.13+4956.9+488.75+7943=$13906.78
Time to save, 13906.78/876.96=15.86
=16 whole weeks
Min Daily allowance
150-20=130
130x 47=$6,110
Total costs 518.13+4956.9+488.75+6110=$12073.78
Time to save, 12073.78/876.96=13.7678
= 14 whole weeks.
Therefore, it will take them between about 14 and 16 weeks to save for their trip.
Paula's savings 1002 x 0.28=$280.56
Or 1002 x 28/100=$280.56
Total 596.4 + 280.56=$876.96
Bus trip 6000x2/23.16=$518.13
Air tickets 2418x2x1.025=$4956.9
Insurance 425x1.15=$488.75
Average Daily allowance for JUNE/JULY
61 days - 14(bus trip) = 47
47 x 150=$7,050
Total costs = 518.13+4956.9+488.75+7050=$13013.78
Time to save = $13013.78/876.96=14.84
= 15 whole weeks
Therefore it will take them about 15 weeks to save for their trip.
They need to allow for extra charges and costs on their trip. Doing the maximum daily allowance will achieve this.
Max 150 + 19=$169
169x47=$7,943
Total costs 518.13+4956.9+488.75+7943=$13906.78
Time to save, 13906.78/876.96=15.86
=16 whole weeks
Min Daily allowance
150-20=130
130x 47=$6,110
Total costs 518.13+4956.9+488.75+6110=$12073.78
Time to save, 12073.78/876.96=13.7678
= 14 whole weeks.
Therefore, it will take them between about 14 and 16 weeks to save for their trip.